Chania
Sunucu (server) ağdaki istemcilere veri, dosya ve kaynak paylaşımı yapan, genelde üstün donanımsal özelliklere sahip olan hizmet sağlayıcı bilgisayarlara sunucu denir.

Sunucular bir ağı yönetmek, veritabanı barındırmak, dosya ya da uygulama paylaşmak, e-posta hesaplarını ya da web sitesini barındırmak gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilirler. Sunucuların kullanım amacının çeşitliliği nedeniyle birçok türü bulunmaktadır. Barındırma hizmetini yapılacak işe göre seçmek, hem maliyet açısından hem de başarılı ve yüksek performanslı bir barındırma hizmeti edinmek için önemlidir.

CO-LOCATİON HOSTİNG

Co-location Hosting ile müşteri tarafından temin edilen sunucu hosting firmasında konumlandırılarak yedekleme, internet erişimi, sunucu bakımı ve barındırma gibi hizmetler verilir. Böylece kuruma ait sunucu, özel soğutmalı ve güvenli veri merkezi içinde konumlandırılır. Sunucunun yönetimi tamamen müşteriye aittir.

VİRTUAL HOSTİNG

Web sunucusunun kısımlara ayrılarak, her kısmın birbirinden bağlantısız olarak çalışmasına olanak sağlayan bir barındırma türüdür. Bir alan adına birden fazla IP atanabilir. Virtual Hosting hizmeti genelde kurumsallaşmış şirketlere ve orta ölçekli web siteleri için uygundur.

SHARED HOSTİNG

Shared (Paylaşımlı) Hosting’de birçok kullanıcı aynı sunucuyu paylaşmaktır.  Bir sunucuda birden fazla barındırma sağlanabilmektedir. Sunucu üzerinde yüzlerce site barındırılabilmektedir.

DEDİCATED HOSTİNG

Dedicated Hosting ya da kiralık sunucu sadece bir müşteri için ayrılmış web sunucusudur. Shared Hosting’de yüzlerce web sitesi aynı sunucuda barındırılırken, dedicated hosting sadece bir müşteriye hizmet eder. Genelde hosting için bir sunucuyu tümüyle kiralamanız gerekmez, sunucunun bir bölümü siteniz için yeterlidir. Ancak bazı web siteleri yüksek performans gereksinimleri ve website üzerindeki trafik yoğunluğu gibi nedenlerle Dedicated Hosting kullanımını tercih ederler.

Yönetimli Dedicated Hosting hizmeti ile hosting firması sunucunun bakımını, veri tabanının belli aralıklarla yedeklenmesini sağlar ve güncellemelerini takip eder, böylece ekstra bir iş gücüne gerek kalmaz ve maliyetler düşer.